Wyklęci …
Napisał MKD _ Maciej Krzysztof Dąbrowski
All rights reserved!
Teraz, kiedy zniknął nam z pejzażu
pomnik zwany przez Warszawę „czterech śniętych”
nie próbujcie dziś na Polskę się obrazić,
lub pluć dalej na Żołnierzy… tych – Wyklętych.
To, że Oni nam Wolności ziarno nieśli
– okupantów napawało zawsze strachem
tak ogromnym, jak się dziś nikomu nie śni…
i ten strach zasypywali Łączki piachem.
Na Powązkach cicho leżą, w tajemnicy
nocą ciemną po kryjomu zasypani
ci, Wyklęci…. Na powierzchni zaś mordercy krzyczą,
że nasz polski Patriotyzm – tak ich rani.
Zapomnieli… Tak to zwykle u bandytów
bywa – za niewinność każdy siedzi,
a im większy zbój – tym większa jego pewność,
że uzyska rozgrzeszenie bez spowiedzi.
Nawet jeśli propaganda wam przyprawi
dzięki władzy posiadanej miano świętych
– nie zdołacie jednak w nas zadusić Prawdy
i czci… dla Żołnierzy tych – Wyklętych.
.
______________________________________ mkd ___ 01.III.2015
.
http://www.wierszemkd.pl/?p=18981
grafika: FRONDA.gliwice.pl
Cześć i Chwała Bohaterom!
#1: Niedźwiadek
Posłaniec
Filip Musiał / pk
“Spełniłem swój obowiązek względem ojczyzny, jak żołnierz, który działał stosownie do rozkazów swojego rządu” – powiedział na swoim procesie Leopold Okulicki.
“Kierownicy podziemia w Polsce, oskarżeni Okulicki, Jankowski, Bień i Jasiukowicz, szerząc swoje prowokacyjne wymysły, usiłowali podrywać zarządzenia radzieckiego dowództwa wojskowego” – stwierdzano w wyroku wydanym w Moskwie w czerwcu 1945 r. Sowieccy “sędziowie” mówili o gen. Leopoldzie Okulickim – ostatnim dowódcy Armii Krajowej, Janie Stanisławie Jankowskim – delegacie Rządu RP na Kraj i wicepremierze konstytucyjnego rządu polskiego, Stanisławie Jasiukowiczu – przewodniczącym Krajowej Rady Ministrów i Adamie Bieniu, jego zastępcy.
70 lat temu w marcu 1945 r. Sowieci porwali 16 przywódców legalnych władz polskich i wywieźli do Moskwy, gdzie w czerwcu skazano ich w pokazowym procesie. W ten sposób Stalin doprowadził do złamania kręgosłupa Polskiego Państwa Podziemnego, otwierając sobie drogę do stwarzania pozorów prawowitości ustanowionej przez siebie w Polsce administracji komunistycznej.
W służbie Rzeczypospolitej
Głównym oskarżonym tak zwanego “Procesu Szesnastu”, obok Jana Stanisława Jankowskiego, był gen. Leopold Okulicki – ostatni komendant AK i zwierzchnik Polskich Sił Zbrojnych w Kraju. Oficer ten, działający w czasie wojny pod pseudonimami “Mrówka”, “Kobra”, “Termit” i “Niedźwiadek”, był jedną z najciekawszych postaci konspiracji niepodległościowej. Urodzony w Bratucicach nieopodal Okulic w powiecie bocheńskim jako piętnastolatek w 1913 r. zaangażował się w działalność Związku Strzeleckiego. Po wybuchu I wojny światowej walczył jako podoficer Legionów. Po odzyskaniu niepodległości został zawodowym żołnierzem. Walczył w wojnie polsko-bolszewickiej, za co został odznaczony Srebrnym Krzyżem Virtuti Militari. Od połowy lat 30. kierował Wydziałem “Wschód” w Oddziale III Sztabu Głównego WP. We wrześniu 1939 r. pełnił funkcje dowódcze, szczególne zasługi oddając w obronie Warszawy za co został odznaczony Złotym Krzyżem Virtuti Militari. Niezwłocznie zaangażował się w działalność konspiracyjną – stojąc na czele struktur Służby Zwycięstwu Polski, a później Związku Walki Zbrojnej w województwie łódzkim. Po kilku miesiącach został jednak zdekonspirowany, co spowodowało, że ewakuowano go z ziemi łódzkiej i przerzucono na teren okupacji sowieckiej, gdzie miał objąć komendę nad Okręgami ZWZ nr 2 i 3 (Białystok i Lwów).
Nie miał jednak żadnych szans na realizację powierzonej mu misji. Jak wynika z ustaleń prof. Janusza Kurtyki, już od chwili wyjazdu z Warszawy znajdował się pod czujną “opieką” sowieckiego prowokatora, którym okazał się przewodnik ppor. Bolesław Zymon “Waldy Wołyński”. Przerzucony w październiku 1940 roku za sowiecką granicę Okulicki został aresztowany przez Sowietów w styczniu 1941 roku.
http://www.deon.pl/gfx/deon/userfiles/images/piotr_2015/2015_luty_inne/untitled-1.png
Z ziemi sowieckiej do Polski
Przeszedł ciężkie śledztwo, w którym nie szczędzono mu tortur fizycznych i psychicznych. Od procesu uchronił go atak III Rzeszy na Związek Sowiecki, w konsekwencji którego Sowieci – dotychczasowi sojusznicy Hitlera znaleźli się w antyhitlerowskiej koalicji. W Sowietach zaczęto tworzyć armię gen. Władysława Andersa, do której mieli trafić aresztowani przez Sowietów oficerowie WP. Wśród nich znalazł się płk Okulicki. Pełnił tam różne funkcje dowódcze, m.in. gdy sprawował komendę nad 7. Dywizją Piechoty. Podczas jej stacjonowania w Persji dowiedział się o odkryciu dołów katyńskich, podjął wówczas decyzję o powrocie do pracy konspiracyjnej na terenie okupowanego kraju. Przeszedł szkolenie spadochronowe i został zrzucony nieopodal Krakowa w maju 1944 r. z przydziałem do Komendy Głównej AK. Już w stopniu generała był jednym z najbardziej zdecydowanych zwolenników wywołania powstania w Warszawie, którego później był uczestnikiem. Za udział w nim i za całokształt pracy konspiracyjnej został po raz trzeci odznaczony Krzyżem Virtuti Militari, po raz drugi – Złotym. Po upadku powstania został następcą udającego się do niemieckiej niewoli komendanta głównego AK gen. Tadeusza Komorowskiego “Bora”. Opanował kryzys podziemnego wojska, które w 1944 r. poniosło dotkliwe straty z rąk niemieckich oraz sowieckich. Dążył do wstrzymania akcji “Burza” i zaprzestania ujawniania się żołnierzy AK przed wkraczającą Armią Czerwoną. Równolegle nadzorował budowę kadrowej organizacji “NIE”, która miała działać pod okupacją sowiecką lub władzą polskich komunistów.
Świadom, z kim przyjdzie walczyć, usiłował uchronić swych podwładnych od konsekwencji dekonspiracji AK przed wywiadem sowieckim. Właśnie próbą ochrony żołnierzy polskiego podziemnego wojska przed represjami była decyzja o rozwiązaniu AK, którą ogłosił rozkazem z 19 stycznia 1945 r.
Wkrótce Sowieci rozpoczęli grę, usiłując rzekomo spotkać się z przywódcami Polskiego Państwa Podziemnego. Delegat Rządu na Kraj Jan Stanisław Jankowski podjął decyzję o podjęciu rozmów. Okulicki nie ufał Sowietom, odradzał spotkanie. Jednak wziął w nim udział i w konsekwencji znalazł się na ławie oskarżonych w Moskwie.
10 lat zamienione na śmierć
Ostatnie słowo przed moskiewskim trybunałem gen. Okulicki rozpoczął oczywistą konstatacją: Proces ten ma charakter polityczny. Po czym obalał część stawianych mu zarzutów, z innymi się zgadzając, ale ukazując je w odmiennym świetle niż czynili to Sowieci. Stwierdzał jednocześnie, że opowiada się za przyjaźnią polsko-sowiecką… pod jednym warunkiem, żeby była zachowana niepodległość Polski. By na koniec podkreślić: Spełniłem swój obowiązek względem ojczyzny, jak żołnierz, który działał stosownie do rozkazów swojego rządu.
Generał Okulicki został przez Sowietów skazany na 10 lat więzienia. Już jednak w Wigilię 1946 r. został zamordowany w więzieniu Butryki w Moskwie, choć w oficjalnych źródłach sowieckich zapisano, że zmarł na zawał serca.
http://www.deon.pl/gfx/deon/userfiles/images/piotr_2015/2015_luty_inne/tablica_kapucyni_ul_loretanska_fot_fm.png
(fot. Filip Musiał)
http://www.deon.pl/po-godzinach/historia-i-spoleczenstwo/art,167,1-niedzwiadek.html
#2: Żołnierze Wyklęci
Filip Musiał / IPN / pk
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowiono – jak zapisano w preambule ustawy: W hołdzie “Żołnierzom Wyklętym” – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.
Obchodzony jest 1 marca, w rocznicę egzekucji przeprowadzonej w 1951 roku na działaczach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia “Wolność i Niezawisłość”. Zwierzchnik WiN płk Łukasz Ciepliński “Pług” pisał w jednym z grypsów z celi śmierci: Odbiorą mi tylko życie. A to nie najważniejsze. Cieszę się, że będę zamordowany jako katolik za wiarę świętą, jako Polak za Polskę niepodległą i szczęśliwą. Jako człowiek za prawdę i sprawiedliwość. Wierzę dziś bardziej niż kiedykolwiek, że Idea Chrystusowa zwycięży i Polska niepodległość odzyska, a pohańbiona godność ludzka zostanie przywrócona.
Kim byli?
Określenie “Żołnierze Wyklęci” weszło do języka z początkiem lat 90. Zostało spopularyzowane przez Jerzego Ślaskiego – żołnierza AK, autora książek historycznych – oraz działaczy Ligi Republikańskiej, którzy przygotowali wystawę poświęconą powojennej konspiracji zbrojnej. Odnosiło się ono do półwiecza zniewolenia Polski, gdy zostali oni “wyklęci” przez komunistyczną propagandę, gdy obrzucano ich inwektywami, nazywano bandytami, równano z kryminalistami.
Często nazywa się ich także partyzantami podziemia antykomunistycznego. Nie jest to jednak określenie w pełni zasadne, byli to bowiem żołnierze podziemia niepodległościowego. Tym, co wyznaczało horyzont ich działania nie było bowiem zwalczenie komunizmu, a przynajmniej nie tylko. Za cel stawiali sobie odzyskanie niepodległości. Wielu z nich, zapewne większość, nie zeszło do podziemia dopiero po zajęciu Polski przez Armię Czerwoną, by manifestować swój sprzeciw wobec czerwonego totalitaryzmu, ale kontynuowało walkę o wolny kraj – rozpoczętą często jeszcze w 1939 roku. Nie przerwali jej wraz z rozwiązaniem Armii Krajowej, ale działali w kolejnych organizacjach – tych, które jak “NIE” czy Delegatura Sił Zbrojnych na Kraj stanowiły zbrojny filar Polskiego Państwa Podziemnego oraz tych, które nie mieściły się w jego formalnych ramach, choć walczyły o tę samą sprawę.
Płk Andrzej Rzewuski “Hańcza”, dowódca Samodzielnej Grupy Operacyjnej “Warta”, jednej z największych formacji podziemnych – aktywnych w 1945 roku – konspirował niemal od zakończenia wojny obronnej 1939 roku. Ujęty przez bezpiekę z końcem 1945 roku popełnił samobójstwo w celi. Ppor. Anatol Radziwonik “Olech”, dowódca połączonych obwodów AK Szczuczyn-Lida, nie złożył broni po włączeniu Kresów do ZSRS. Przez kilka lat stawiał zbrojny opór Sowietom na zaanektowanych przez nich terenach – zginął w walce w 1949 roku. Mjr Jan Tabortowski “Bruzda” działał w konspiracji nieprzerwanie w latach 1940-1954. Zginął w walce – był ostatnim zawodowym oficerem przedwojennego WP, który poległ w akcji zbrojnej przeciw komunistycznemu reżimowi. Zdarzało się, że dowódcy rozformowywali oddziały po rozwiązaniu AK, a następnie wobec nasilających się represji NKWD i rodzimej bezpieki wracali do pracy konspiracyjnej. Tak było z legendarnym mjr. Zygmuntem Szendzielarzem “Łupaszką”, dowódcą 5. Wileńskiej Brygady AK – odtworzonej przez niego na Białostocczyźnie – zamordowanym z wyroku komunistycznego trybunału w 1951 roku. Czy z mjr. Marianem Bernaciakiem “Orlikiem”, który w 1945 roku zdemobilizował swój oddział, by wkrótce objąć komendę nad jednym z największych zgrupowań partyzanckich na Lubelszczyźnie. “Orlik” zginął w walce w 1946 roku. Obaj mieli szlak bojowy sięgający okupacji niemieckiej i pierwszej okupacji sowieckiej.
Powstawały też oczywiście nowe oddziały, jak choćby działająca na Sądecczyźnie Polska Podziemna Armia Niepodległościowców, czy liczne organizacje młodzieżowe nawiązujące do tradycji Szarych Szeregów i Armii Krajowej. Jednak dla ówczesnych konspiratorów było jasne, że zajęcie Polski przez Armię Czerwoną nie było początkiem walki o niepodległość, a tylko jej nowym etapem.
O co walczyli?
W ostatnim rozkazie, rozwiązującym Armię Krajową, gen. Leopold Okulicki “Niedźwiadek” pisał: Wojna się nie skończyła […]. Nigdy nie zgodzimy się na inne życie, jak tylko w całkowicie suwerennym, niepodległym i sprawiedliwie urządzonym Państwie Polskim. Z takim postrzeganiem sytuacji zgadzali się politycy zgromadzeni w podziemnej namiastce parlamentu – Radzie Jedności Narodowej, którzy latem 1945 roku podejmując decyzję o samorozwiązaniu jednocześnie stwierdzali: Koniec wojny z Niemcami zastał Polskę w sytuacji niesłychanie trudnej, a nawet tragicznej. Gdy inne narody, zwłaszcza zachodnie, po zlikwidowaniu okupacji niemieckiej odzyskały rzeczywistą wolność i mogły przystąpić samodzielnie do urządzania sobie życia, Polska w wyniku wojny, w której poniosła największe ofiary, znalazła się pod okupacją, z rządem narzuconym przez ościenne państwo i bez wyraźnych widoków na pomoc swych sojuszników zachodnich. Mimo to zmieniająca się sytuacja geopolityczna legła u podstaw decyzji o zakończeniu działalności Polskiego Państwa Podziemnego. Z początkiem sierpnia Naczelny Wódz i Rząd RP na Uchodźstwie wyrażając zgodę na rozwiązanie Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj w specjalnej instrukcji przesłanej do kraju podkreślali: Obecną rzeczywistość w Polsce oceniamy jako sowiecką okupację, która przekreśla niepodległość Narodu Polskiego. Musi więc być prowadzona dalsza walka polityczna o odzyskanie tej niepodległości. I była. W nowej sytuacji ciężar walki przejęło powołane we wrześniu 1945 roku Zrzeszenie “Wolność i Niezawisłość”. W “Niezawisłości” – jednym z pism podziemnych wydawanych przez WiN – pisano: W położeniu naszym zaszła zmiana okupanta i okoliczności, ale walka nasza nie ustała i nie ustanie tak długo, dopóki kresu jej nie uwieńczy ostateczne, całkowite zwycięstwo. Kiedy jednak za czasów okupacji niemieckiej była to walka zbrojna, jednokierunkowa, dziś jest ona walką wszechstronną, gdyż taką prowadzą czerwoni dyktatorzy przeciw Ojczyźnie naszej i Narodowi Polskiemu. Działania WiN wspierane były przez zbrojne podziemie narodowe, liczne oddziały poakowskie czy grupy i oddziały o zasięgu regionalnym. Operujący na Podhalu żołnierze Zgrupowania Partyzanckiego “Błyskawica” dowodzonego przez por./mjr. Józefa Kurasia “Ognia” pisali prosto: Walczyliśmy o Orła, teraz [walczymy] o koronę dla niego.
Po co walczyli?
Jedną z przygnębiających konsekwencji komunizmu jest konieczność przywracania rzeczom właściwej miary. Bulwersować musi fakt, że dopiero ponad dwadzieścia lat po reglamentowanych wyborach z 1989 roku ustanowiono Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Nie mniej irytuje konieczność tłumaczenia rzeczy oczywistych, a więc przypominania dlaczego żołnierze AK, a potem “NIE” i DSZ i WiN-u, partyzanci NSZ i NZW, licznych oddziałów poakowskich, czy nieafiliowanych grup zbrojnych nie złożyli broni w obliczu sowieckiego najazdu. Zdumienie musi budzić fakt, że w wolnej Polsce powraca pytanie o sens ich walki. Jeśli bowiem ktoś nie dostrzega celu w działaniach Polskiego Państwa Podziemnego, a później podziemia zbrojnego i politycznego aktywnego po likwidacji legalnych konspiracyjnych struktur władzy państwowej, to jednocześnie poddaje w wątpliwość sens istnienia niepodległego Państwa Polskiego. Przeciwstawiali się oni bowiem ościennemu mocarstwu, które zagarnęło połowę polskiego terytorium i niszczyło legalne polskie władze zastępując je marionetkowymi strukturami. Przeciwstawiali się następnie uzurpatorskiej władzy, ustanowionej przez Sowietów wbrew woli narodu polskiego.
Na pytanie czy walka miała wówczas sens, odpowiedź może być jedna – właśnie walka miała sens. Jeśli zakwestionujemy tę elementarną prawdę, to równocześnie powinniśmy zadać pytanie po co było sprzeciwiać się w 1939 roku niemieckiej i sowieckiej agresji? Po co w ogóle bronić niepodległości kraju? Często, w tym kontekście, stawia się tezę, że aktywność w podziemiu była bezcelowa – bowiem skazana na porażkę. Jest to jednak ujęcie ahistoryczne – w 1944 czy 1945, a nawet 1946 roku nie było to oczywiste. Sytuacja geopolityczna zmieniała się dynamicznie, a koniec II wojny światowej przynosił przesłanki nowego międzynarodowego konfliktu – tym razem między wolnym światem a Sowietami. Trudno zarazem utrzymywać, że dążenie do niepodległości ma sens tylko wtedy, jeśli możemy być pewni, że uda się ją – zależnie od przypadku – zdobyć lub utrzymać. Gdyby tak myślano na początku XX wieku, Polska nie wydobyłaby się z zaborczej niewoli. Gdyby podobne kalkulacje przeprowadzano w 1920 roku, mogłoby się okazać, że zamiast uczestniczyć w Bitwie Warszawskiej nasi pradziadowie otworzyliby przed bolszewikami bramy stolicy…
***
Półwiecze brunatnego i czerwonego totalitaryzmu nie pozostało bez wpływu na kondycję polskiego społeczeństwa. Jego efektem stała się między innymi apologia postaw uległych i koniunkturalizmu, co niosło ze sobą także marginalizację dorobku pokolenia wolnej Polski i uznanie poświęcenia dla Ojczyzny za śmieszne i nonsensowne. Skutkiem tego jest także strach przed przewartościowaniem historii i pojęć skażonych postkomunistycznym spojrzeniem. Przynosi to ucieczkę od historycznej prawdy we frazesy o “różnych patriotyzmach” i gloryfikowanie amnezji jako drogi do zgody, w myśl tego, że fakty z przeszłości tylko jątrzą… Historyczna schizofrenia, w której tkwi III Rzeczpospolita, sprawia, że obchodząc już narodowe święto żołnierzy Wolnej Polski, trudno się oprzeć cierpkiej refleksji, że ich pohańbiona godność nie zostanie przywrócona, dokąd w Polsce będą stały pomniki Armii Czerwonej, tablice ku czci ubowców i żołnierzy KBW, a ulice i place będą nosić imię Armii Ludowej czy Polskiej Partii Robotniczej.
W ramach Obchodów Narodowego Dnia “Żołnierzy Wyklętych” Oddział IPN w Krakowie zaprasza na wystawę Cum tacent, clamant (Milcząc, wołają), która odbędzie się między 13 marca, a 10 kwietnia 2015 roku w Muzeum Archeologicznym w Krakowie.
Wystawa opowiada o pracach poszukiwawczych prowadzonych przez IPN w latach 2012-2014 w kwaterze “Ł” Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie, w ramach ogólnopolskiego projektu badawczego “Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego 1944-1956”.
http://www.deon.pl/po-godzinach/historia-i-spoleczenstwo/art,166,2-zolnierze-wykleci.html
#3: Inka
TakRodzinie
Andrzej Łukasiak / slo
“Jest mi smutno, że muszę umierać. Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba” – to były pożegnalne słowa siedemnastoletniej Danuty Siedzikówny, pseudonim “Inka”, zamordowanej przez komunistycznych oprawców w sierpniu 1946 roku w gdańskim więzieniu przy ul. Kurkowej 12.
Jej winą była miłość do Polski.
“…aczkolwiek sama bezpośredniego udziału w zabójstwach dokonywanych przez bandę nie brała, niemniej jednak do ich popełnienia udzielała pomocy przez uczestniczenie w bandzie i wykonywanie rozkazów herszta bandy” – brzmiała sentencja kłamliwego wyroku skazującego “Inkę” na karę śmierci przez rozstrzelanie.
5. Wileńska
Owa “banda” to reaktywowana wiosną 1946 roku w Białostockiem 5. Wileńska Brygada Armii Krajowej, a “herszt” to major Zygmunt Szendzielarz, pseudonim “Łupaszko”, który ze swym oddziałem dołączył do powstania antykomunistycznego na Podlasiu, wywołanego przez tamtejszych mieszkańców w 1944 roku przeciwko nowej, przywiezionej na sowieckich czołgach władzy. Nie podobała im się “bratnia pomoc” w postaci pacyfikacji, gwałtów, tortur, mordów i grabieży. Mimo że większość miejscowości (poza Białymstokiem) początkowo przeszła w ręce powstańców, a wszystkie gminne posterunki oraz urzędy zostały rozbite, powtórnie “wyzwolona” przez Armię Czerwoną Białostocczyzna spłynęła krwią, płacąc za marzenia o wolności tysiącami zabitych w publicznych egzekucjach pokazowych oraz tysiącami zamordowanych po okrutnych torturach w katowniach UB (Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego). Jedną z tych ofiar była “Inka” – siedemnastoletnia Danusia Siedzikówna, sanitariuszka oddziału partyzanckiego.
Rodzice
“Inka” urodziła się 3 września 1928 roku w miejscowości Guszczewina na Podlasiu. Jej ojciec, leśniczy w Olchówce, były sybirak, zmarł z wycieńczenia w Persji wkrótce po opuszczeniu przez armię Andersa Rosji Sowieckiej. Matka należała do siatki AK na Podlasiu, za co w listopadzie 1942 roku została aresztowana przez Niemców i po ciężkim śledztwie i torturach zamordowana we wrześniu 1943 roku w lesie pod Białymstokiem. Wychowaniem Danusi i jej dwóch sióstr zajęła się babcia.
“Inka”
Na przełomie lat 1943/1944 piętnastoletnia Danusia wraz ze starszą siostrą Wiesią złożyła przysięgę wierności AK. W oddziale pełniła rolę sanitariuszki, kuriera i łącznika. Ponieważ jednak podjęła oficjalną pracę kancelistki w nadleśnictwie Hajnówka, została aresztowana razem z innymi pracownikami pod zarzutem współpracy z antykomunistycznym podziemiem. Odbita przez operujący na tym terenie patrol AK Stanisława Wołoncieja “Konusa”, została w tym oddziale aż do rozbicia go przez NKWD. Następnie skierowano ją do szwadronu porucznika Jana Mazura “Piasta”. Przez krótki czas jej dowódcą był porucznik Leon Beynar “Nowina” (Paweł Jasienica). Wtedy Danusia wybrała sobie konspiracyjne pseudo “Inka” na pamiątkę szkolnej przyjaźni. Po zawieszeniu działań AK na terenach Białostocczyzny zimą z 1945 na 1946 rok “Inka” z nowymi dokumentami na nazwisko Danuty Obuchowicz rozpoczęła pracę w nadleśnictwie Miłomłyn koło Olsztyna.
Aresztowanie
Gdy wiosną 1946 roku major “Łupaszko” wznowił działalność partyzancką na obszarze północnej Polski, przydzielono Danusię do szwadronu podporucznika Zdzisława Badochy “Żelaznego”. Wysłana do Gdańska po środki medyczne i zdradzona przez byłą sanitariuszkę 5. Brygady, została aresztowana rankiem 20 lipca 1946 roku i osadzona w V pawilonie więzienia przy ul. Kurkowej 12, jako więzień specjalny. Potwornie bita i poniżana w śledztwie, rozbierana do naga, nie wydała nikogo, nie wskazała żadnych osób ani adresów. Do jej celi wpuszczano nawet żony ubeków poległych w akcjach przeciwko oddziałom “Łupaszki”, by mogły choć częściowo powetować sobie stratę, znęcając się nad siedemnastoletnią sanitariuszką. “Inka” nigdy do nikogo nie strzelała, a podczas akcji bojowych przeciwko UB, MO czy KBW (Korpusowi Bezpieczeństwa Wewnętrznego) udzielała pomocy nie tylko rannym partyzantom, ale również milicjantom, co potwierdzają liczne zeznania świadków.
Egzekucja
Na podstawie kłamliwych oskarżeń milicjantów i ubeków podczas rozprawy 3 sierpnia 1946 roku “Inka” została skazana na karę śmierci. Odrzuciła łaskę z rąk oprawców, nie podpisując prośby o ułaskawienie do “Obywatela Prezydenta” – Bolesława Bieruta.
Przez spowiednika, księdza kapelana Mariana Prusaka, przesłała tylko do swoich sióstr ostatni gryps. “Jest mi smutno, że muszę umierać – napisała. – Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba”. Na sześć dni przed osiemnastymi urodzinami, 28 sierpnia 1946 roku o godzinie 6.15, “Inka” stanęła przed plutonem egzekucyjnym. Nie pozwoliła sobie zawiązać oczu. – Niech żyje Polska! Niech żyje “Łupaszko”! – krzyknęła, a dziesięciu żołnierzy… posłało kule obok. Nikt z członków plutonu egzekucyjnego nie chciał mieć na sumieniu śmierci bezbronnej, niewinnej dziewczyny. Zabił ją oficer KBW Franciszek Sawicki strzałem z pistoletu w czoło. Nie wiadomo, gdzie została pochowana.
http://www.deon.pl/po-godzinach/historia-i-spoleczenstwo/art,168,3-inka.html
WARSZAWA
19 LUTEGO (CZWARTEK)
11.00-13.30 Sejm Rzeczypospolitej Polskiej (sala nr 118)
– Konferencja Żołnierze Wyklęci. Podziemna Armia Powraca.
– Prezentacja książki Dla Niepodległej. Żołnierze Wyklęci 1944-1963.
24 LUTEGO (WTOREK)
18.00 Centrum Prasowe SDP (ul. Foksal 3/5)
– Spotkanie z Zaporczykiem, Marianem Pawełczakiem ps.”Morwa” oraz dr Ewą Kurek, autorką książek i filmów o Żołnierzach Wyklętych.
28 LUTEGO (SOBOTA)
11.00-21.00 Aula XIV LO im. Stanisław Staszica (ul. Nowowiejska 37a)
– IV Warszawski Maraton Filmowy o Żołnierzach Wyklętych Jeszcze się Polska o nas upomni …
(12 projekcji, spotkania z reżyserami: Aliną Czerniakowską i Dariuszem Walusiakiem, quiz historyczny dla młodzieży)
http://ww.solidarni.waw.pl/2015/IVMaraton/IV-Warszawski-Maraton-Filmowy_o_Zolnierzach-Wykletych.html
10.00 Cmentarz Powązkowski, kwatera „Ł”
Miejsce potajemnych pochówków – obszar ekshumacji.
– Wkopanie 36 brzozowych krzyży dla zidentyfikowanych Żołnierzy Wyklętych.
10.30 Cmentarz Bródnowski kwatera „45 N”
Miejsce potajemnych pochówków
[Pomnik więźniów politycznych straconych w latach 1944-56]
– Apel Poległych.
12.00 Pomnik Poległym i Pomordowanych na Wschodzie („Wagon”).
ul. Muranowska / ul. Gen. Andersa.
12.00 ul. 11 Listopada 68 / ul. Szwedzka („rogatka”)
Sowiecki Trybunał Wojenny, prokuratora i NKWD.
[Tablica pamiątkowa].
13.30 ul. Strzelecka 8 / ul. Środkowa
Kwatera główna NKWD w Polsce, następnie Wojewódzki UBP.
[Tablica pamiątkowa].
15.00 ul. Namysłowska 6
„Toledo” – Więzienie Karno-Śledcze nr III
[Pomnik ku Czci Pomordowanych w Praskich Więzieniach].
15.00 Pomnik generała „Nila” , przed kościołem pod wezwaniem św. Ojca Pio.
ul. gen. Fieldorfa „Nila”/ Wał Miedzeszyński.
17.00 Dom Kultury Ochoty (ul. Grójecka 75)
– „Ochota pamięta o Wyklętych” – pokaz autorski filmów Arkadiusza Gołębiewskiego Dzieci kwatery Ł i Tropem Wyklętych, oraz prezentacja Grupy Historycznej Zgrupowania Radosław i materiałów Fundacji Niepodległości.
18.00 Kościół Wszystkich Świętych przy Placu Grzybowskim (sala teatralna, pod prezbiterium)
– premierowy pokaz filmu Odkrywanie kart historii warszawskiej Pragi.
– koncert Dla Żołnierzy Wyklętych (GH Niepodległość i chór Harfa).
18.00 Kościół św. św. Stanisława Kostki (Żoliborz)
– Msza Święta w intencji Żołnierzy Wyklętych.
19.00 Dom Pielgrzyma Amicus (ul. Hozjusza 2, przy kościele św. Stanisława Kostki)
19.00 – spotkanie z prof. Krzysztofem Szwagrzykiem
20.00 – koncert Wojciech Popkiewicza i zespołu Grupa 44 z Wrocławia pt. Ich geny są w nas.
– wystawa prac artystów OZ ZPAP w hołdzie Żołnierzom Wyklętym.
1 MARCA (NIEDZIELA)
UROCZYSTOŚCI CENTRALNE
Plac Piłsudskiego (Grób Nieznanego Żołnierza)
16.30-17.00 zbiórka i formowanie zgromadzenia.
17.00-18.30 wystąpienia – Apel Poległych – składanie kwiatów
18.30-19.00 przemarsz do archikatedry
19.00 Msza Święta w intencji Żołnierzy Wyklętych w archikatedrze św. Jana.
1 MARCA (NIEDZIELA)
OBCHODY LOKALNE
PRAGA PÓŁNOC
12.30 Katedra Świętych Michała i Floriana (ul. Floriańska 3)
Msza Święta w intencji Żołnierzy Wyklętych z udziałem Arcybiskupa Henryka Hosera
– wręczenie medalu „Zło Dobrem Zwyciężaj”
– po Mszy (ok. 13.30) Apel Poległych przy Dębie Katyńskim.
14.00 ul. Sierakowskiego 7
Siedziba NKWD 1944-46 , Wojewódzki UBP 1946-54. [Tablica pamiątkowa].
Sierakowskiego 9
Gimnazjum Nr 31 im. Rtm. Witolda Pileckiego. [Tablica pamiątkowa].
14.30 ul. Jagiellońska 38 (ob. Liceum im. Władysława IV)
Siedziba Trybunału Wojennego Armii Czerwonej.
15.30 ul. Cyryla i Metodego 4
Stołeczny UBP
[Tablica pamiątkowa].
16.00 ul. Targowa 81 (Plac Wileński)
– Koncert praskich zespołów Studio Wokalne Praga, Praskie Małmazyje oraz chóru AK Nowogródzkie Orły.
18.00 Katedra Świętych Michała i Floriana (ul. Floriańska 3)
– Msza Święta w intencji Żołnierzy Niezłomnych.
PRAGA POŁUDNIE
9.00-15.00 Park Skaryszewski – „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” (projekt ogólnopolski realizowany w 81 miastach).
9.00-15.00 gra rodzinna; 10.30 i 12.00 rekonstrukcje historyczne; 10.00 i 11.00 starty biegów na 5 km (I-II tura); 11.40 strat biegu honorowego 1963 m; 12.30 i 13.45 starty biegów głównych na 10 km (I-II tura); 15.00 uroczyste zakończenie. http://tropemwilczym.pl/
18.00 Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polskich Męczenników (Al. Stanów Zjednoczonych 55/ ul. Grenadierów)
– Msza Święta i złożenie kwiatów pod tablicami upamiętniającymi Danutę Siedzikównę „Inkę” oraz żołnierzy pomordowanych przez władzę komunistyczną.
REMBERTÓW
12.00 ul. Marsa /ul. Płatnerska (Rembertów)
Obóz specjalny NKWD nr 10. [Pomnik ofiar NKWD].
WAWER
10.00 Kościół św. Feliksa w Marysinie Wawerskim (ul. Kościuszkowców 85)
– Msza Święta w intencji Żołnierzy Wyklętych.
12.00 ul Izbicka 1/ ul. Patriotów (d. siedziba Powiatowego UBP)
– Apel Poległych, złożenie kwiatów, prelekcja historyka.
FALENICA
10.00 Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa (ul. Narcyzowa 18)
– Msza Święta w intencji żołnierzy AK poległych w latach 1939-56.
18.00 Wędrówka Szlakiem Żołnierzy Niezłomnych.
(Zbiórka przed budynkiem Zespołu Szkół nr 111 przy ul. Poezji).
SŁUŻEW
13.00 przy kościele św. Katarzyny na Służewiu (ul. Fosa) [Pomnik Ofiar Terroru Komunistycznego].
– zakończenie Warszawskiej Masy Krytycznej śladami Żołnierzy Wyklętych.
– złożenie kwiatów na starym cmentarzu parafialnym przy głazie i „Kapsule czasu” w miejscu pochowania w 1965 r. szczątków ofiar kontrwywiadu wojskowego.
13.30 uroczystości przy Pomniku Ofiar Terroru Komunistycznego.
14.30 Cmentarz na Służewiu przy ul. Wałbrzyskiej
Miejsce potajemnych pochówków [Krzyż w narożniku cmentarza].
WŁOCHY
15.00 Willa „Jasny Dom”, ul. Świerszcza 2 (Włochy)
Siedziba NKWD, „Smiersz” i Głównego Zarządu Informacji WP [Tablica pamiątkowa].
– po zakończeniu uroczystości zwiedzanie zabytkowych piwnic.
– wystawa Jezu wyratuj (prace artystów OZ ZPAP).
16.15 Kino ADA (ul. Chrościckiego 14)
– pokaz filmu Kwatera Ł, reż. Arkadiusza Gołębiewskiego.
ŚRÓDMIEŚCIE – OCHOTA – MOKOTÓW
11.00 Warszawska Masa Krytyczna szlakiem Żołnierzy Wyklętych (Plac Zamkowy – Koszykowa 6 – Koszykowa 82 – Oczki 1 – Rakowiecka 37 – Wałbrzyska – Fosa 17 – zakończenie przy pomniku Ofiar Terroru Komunistycznego ok. 13.00).
12.00 Plac Zamkowy (przy kościele św. Anny)
Namioty Stowarzyszenia Studenci dla Rzeczypospolitej (projekt ogólnopolski).
13.30-16.00 Izba Pamięci Płk. Kuklińskiego (Kanonia 20/22)
13:30 – multimedialna prezentacja dokumentów sądowych z Archiwum Akt Nowych, m.in. protokołów wykonania kary śmierci gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila” oraz rtm. Witolda Pileckiego.
15:00 – referat dr Agnieszki Pietrzak, Represjonowanie żołnierzy batalionów „Zośka” i „Parasol” 1949-1956.
14.30 ul. Chałubińskiego 3B / ul. Oczki 1
Główny Zarząd Informacji WP [Tablica pamiątkowa].
15.00 ul. Koszykowa 82
Wojskowy Sąd Rejonowy. [Tablica pamiątkowa].
15.00 ul. Koszykowa 6 / Al. Ujazdowskie
Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego. [Tablica pamiątkowa i kamień „Anody”].
15.30 ul. Rakowiecka 37a
Areszt Śledczy MBP [Tablica pamiątkowa]
20.00 Warszawski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych z Placu na Rozdrożu pod więzienie przy ul. Rakowieckiej 37a.
BEMOWO
10.00 Pomnik Żołnierzy Wyklętych (ul. Żołnierzy Wyklętych / Pirenejska)
– wystąpienia, złożenie kwiatów.
16.30 Pomnik Żołnierzy Wyklętych (ul. Żołnierzy Wyklętych / Pirenejska)
– złożenie hołdu przez kibiców Legii.
POWĄZKI i ŻOLIBORZ
10.30 Al. Wojska Polskiego 40
– złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą rtm. Witolda Pileckiego.
12.00 Cmentarz Powązkowski, kwatera „Ł”
Miejsce potajemnych pochówków – obszar ekshumacji
– złożenie hołdu ofiarom terroru stalinowskiego.
– przemarsz z portretami na groby Józefa Szaniawskiego, gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila” i płk. Ryszarda Kuklińskiego.
———————————————————————————————————————————————————
2 MARCA (PONIEDZIAŁEK)
11.00 Kino „Wisła” (Plac Wilsona, Żoliborz)
– pokaz filmu Klamra –w przedsionku śmierci dla młodzieży szkół żoliborskich, z udziałem grup rekonstrukcyjnych.
– po filmie spotkanie z prof. Janem Żarynem.
20.00 Kino „Wisła” (Plac Wilsona, Żoliborz)
– otwarty pokaz filmu Klamra –w przedsionku śmierci, reż. Jędrzej Lipski i Piotr Mielich
Po projekcji spotkanie z prof. Krzysztofem Szwagrzykiem, synem i wnukiem bohatera filmu, płk Adama Lazarowicza oraz z jego autorami.
14 MARCA (SOBOTA)
19.15 Mokotowski Dom Kultury „Centrum Łowicka”, ul. Łowicka 21
Wieczór litewski w ramach IX Katolickich Dni Filmowych.
– wykład Ilony Lewandowskiej, „Nierówna walka Leśnych Braci z okupacją sowiecką na Litwie 1944-1953″
– 20.00 Pokaz filmu Zupełnie sam (Vienui vieni), reż. Jonas Vaitkus 2004, 90 min.
OKOLICE WARSZAWY
BŁONIE
28 LUTEGO (SOBOTA)
16.00-22.00 Dworek Poniatówka (ul. Norwida 1)
– I błoński Maraton Filmowy o Żołnierzach Wyklętych.
1 MARCA (NIEDZIELA)
13.00 Kościół p.w. Narodzenia Pańskiego
– Msza Święta w intencji Żołnierzy Wyklętych
– koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego
– Apel Poległych
– złożenie kwiatów.
GRODZISK MAZOWIECKI
1 MARCA (NIEDZIELA)
12.00 Kościół św. Anny
– Msza Święta w intencji Żółnierzy Wyklętych.
13.00 Stary cmentarz parafialny
– złożenie kwiatów pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych.
12.00-17.00 Centrum Kultury
– II grodziski Maraton Filmowy o Żołnierzach Wyklętych.
17.00 Centrum Kultury
– wręczenie nagród i dyplomów dla uczestników IV Powiatowego Konkursu Historycznego Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych.
21 MARCA (SOBOTA)
16:00 Centrum Kultury
– spotkanie z Kajetanem Rajskim, autorem książki Wilczęta. Rozmowy z dziećmi żołnierzy wyklętych.
JÓZEFÓW – MICHALIN
1 MARCA (NIEDZIELA)
17.00 ul. ks. W. Malinowskiego 7
(d. siedziba tajnego ośrodka śledczego MBP).
KOBYŁKA
28 LUTEGO (SOBOTA)
17.00 Miejski Ośrodek Kultury (ul. Jana Pawła II)
– występ młodzież szkolnej z ZSP im. Prezydenta Mościckiego w Zielonce
– rysowanie piaskiem „Historia Grodna”
– koncert patriotyczny (Dominik Sobański, Zjednoczony Ursynów).
1 MARCA (NIEDZIELA)
15.00 Bazylika Św. Trójcy
– Msza Święta w intencji Żołnierzy Wyklętych
– występ uczennic z parafii Najświętszego Odkupiciela z Grodna.
16.20 Plac 15 Sierpnia
– złożenie wiązanek, inscenizacja historyczna.
KONSTANCIN-JEZIORNA
Konstanciński Dom Kultury (ul. Mostowa 15, Hugonówka)
1 MARCA (NIEDZIELA)
17.00 Wystawa Zaplute karły reakcji – polskie podziemie niepodległościowe 1944–1956 (IPN Odd. Lubelski) czynna od 1 marca do 13 kwietnia.
18.00 Koncert poetycko – muzyczny pt. Listy cz. 1 z udziałem ppłk. Józefa Małka ps. „Tygrys”. Patronat Instytut Pamięci Narodowej oraz Fundacja Niepodległości.
10 MARCA (WTOREK)
19.00 Film dokumentalny Panna Lodzia (2014, reż. Agata Gregorczyk-Janik) – dyskusja po projekcji. Film powstał przy współpracy z IPN i współudziale mieszkańców Konstancina-Jeziorny.
13 KWIETNIA (PONIEDZIAŁEK)
18.00 Spotkanie z ppłk. Józefem Małkiem ps. „Tygrys”. Projekcja filmu Zdobycie więzienia w Kielcach (reż. Dariusza Walusiaka).
ŁOMIANKI
28 LUTEGO (SOBOTA)
11.00 Dom Kultury w Łomiankach (ul. Wiejska 12a)
– piknik rodzinny Od rycerza do żołnierza czyli obrona polskiej niepodległości (gry i zabawy edukacyjne); Grupa Historyczno-Edukacyjna „Szare Szeregi”.
19.00 Dom Kultury w Łomiankach (ul. Wiejska 12a)
– projekcja filmu Dziewczyny z tamtych lat i spotkanie z reżyserką Aliną Czerniakowską.
MARKI
1 MARCA (NIEDZIELA)
10.30 Kościół Matki Bożej Królowej Polski.
– Msza Święta w intencji Żołnierzy Wyklętych.
25 MARCA LUTEGO (ŚRODA)
19.00 Szkoła podstawowa nr 3
– koncert Podziemna Armia Powraca wyk. Leszek Czajkowski i Paweł Piekarczyk.
MILANÓWEK
13 MARCA (PIĄTEK)
19.00-23.00 II Milanowski Maraton Filmowy o Żołnierzach Wyklętych
(Klub Gazety Polskiej Milanówek).
OSSÓW
1 MARCA (NIEDZIELA)
13.00 Centrum Informacji Turystyczno Historycznej (ul. Matarewicza 148)
– otwarcie wystawy, spotkanie z Żołnierzami Wyklętymi i ich rodzinami.
OSTRÓWEK
1 MARCA (NIEDZIELA)
11.30 Pomnik Upamiętniający Ofiary obozu NKWD.
– złożenie wiązanek kwiatów.
12.00 Kościół NMP Matki Kościoła.
– Msza Święta w intencji Żołnierzy Wyklętych.
OTWOCK
9 MARCA (PONIEDZIAŁEK)
19.00 Sala widowiskowa PMDK, ul. Poniatowskiego 10
– Spotkanie Żołnierze Wyklęci Pamięć i Dziedzictwo. Specjalnym gościem spotkania będzie pisarz i dziennikarz Tadeusz Płużański oraz Michał Nowak, który zaprezentuje rezultaty prac poszukiwań szczątków Ofiar sowieckiego terroru.
PRUSZKÓW
28 LUTEGO (SOBOTA)
12.00 Muzeum Dulag 121 ul.3-go Maja
12.00 – prelekcja dot. powstania antykomunistycznego poprowadzona przez prof. Jana Żaryna
14.00 – Maraton filmowy o tematyce ostatniego powstania niepodległościowego 1944-1963.
1 MARCA (NIEDZIELA)
10.00-11.00 Marsz ku czci Żołnierzy Wyklętych (Skwer Kościuszki – kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP)
11.15 Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP (Żbików) ul. 3-go Maja 124.
– Msza Święta w intencji Żołnierzy Wyklętych.
12.15 błonie kościoła: Apel Poległych, przemówienia władz miasta i organizatorów.
(od 11.30: obóz partyzancki (diorama), pokazy uzbrojenia i umundurowania, grochówka, materiały patriotyczne, periodyki, książki, odznaczenia, stanowisko do rysowania dla dzieci, baloniki).
12.45-13.00 błonie kościoła: inscenizacja historyczna: potyczka pomiędzy oddziałami sowieckimi oraz LWP, a oddziałami partyzanckimi (Żołnierze Wyklęci).
13.45 błonie kościoła: część artystyczna (pieśni patriotyczne, krótka inscenizacja dot. Inki).
WOŁOMIN
28 LUTEGO (SOBOTA)
11.00 i 12.00 Stadion OSiR (ul. Korsaka 4)
– I Powiatowy Bieg Pamięci Żołnierzy Niezłomnych
12.30 – dekoracja zwycięzców i wręczenie nagród.
1 MARCA (NIEDZIELA)
10.00 Kościół Matki Bożej Królowej Polski (ul. Kurkowa 35)
– Msza Św. w intencji Żołnierzy Wyklętych.
11.00 Przemarsz pod pomnik Narodowych Sił Zbrojnych.
11.45 Pomnik Narodowych Sił Zbrojnych
– uroczystości, składanie kwiatów, wystąpienia.
3 MARCA (WTOREK)
11.00 Miejski Dom Kultury
– Pogrzeb dla Inki – spektakl dla szkół w wykonaniu uczniów ZS nr 5 w Wołominie.
ZĄBKI
1 MARCA (NIEDZIELA)
11.00-14.00 Szkoła podstawowa nr 3
– Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”.
*
PROGRAMY NADESŁANE
AUGUSTÓW
27.02 12.00 Aula II Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie, Al. Kardynała Wyszyńskiego 1.
Sesja Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Augustowie
– Żołnierzy Wyklętych Suwalszczyzny zaprezentują Danuta Kaszlej, Zbigniew Kaszlej
01.03 10.30 – Msza Święta w intencji Żołnierzy Wyklętych, Bazylika p.w. Najświętszego Serca Jezusowego
11.30 – złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą Ofiary NKWD i UB – „Dom Turka”, ul. 3 Maja 16 i przemarsz do pomnika Kresowych Straceńców – Żołnierzy Wyklętych poległych i zamordowanych na Kresach II RP przy ul. Portowej
12.00 – „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” na trzech dystansach: 1000 metrów, 5 kilometrów oraz na dystansie 1963 metrów
Start i meta przy pomniku Kresowych Straceńców, ul. Portowa. Udział wezmą m.in. reprezentacje wszystkich augustowskich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.
18.00 – film Ryszarda Bugajskiego: Generał Nil, Kino „Iskra”.
DUSZNIKI koło Poznania
02.03 17.30 Pomnik Walk i Męczeństwa
– złożenie wiązanek kwiatów
18.00 Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury
– wykład dra Dariusza Kucharskiego Dlaczego należy pamiętać o Wyklętych?
GDAŃSK
27.02 19.00 kościół św. Brygidy – widowisko artystyczne zespołu „Pro Bono” poświęcone Żołnierzom Niezłomnym.
28.02 17.00 Aleja im. Żołnierzy Wyklętych – uroczyste otwarcie Alei, zapalanie zniczy.
19.00 Klub Muzyczny Parlament (ul. Św. Ducha 2) – koncert zespołu „De Press” pt. Myśmy rebelianci.
01.03 11.00 Kościół św. Brygidy
– Msza Św. w intencji Żołnierzy Wyklętych.
12.00-13.30 Krajowa Defilada Pamięci Żołnierzy Niezłomnych Gdańsk 2015
– przemarsz od bazyliki św. Brygidy ulicami Katarzynki, Podmłyńską, Piekarską, Węglarską, Kołodziejską, Tkacką, Długą do Ratusza Głównego.
18.00 Cmentarz Garnizonowy
– Apel Poległych.
KAZIMIERZ DOLNY
08.03 prezentacja i pokaz filmu o „Żołnierzach Wyklętych”.
ŁÓDŹ
15.03 Konferencja o kształtowaniu się i percepcji mitu Żołnierzy Wyklętych. Zapowiedziana jest prelekcja prof. Krzysztofa Szwagrzyka.
NOWA SÓL
01.03 18.00 Kościół św. Antoniego
– Msza Św. w intencji Żołnierzy Wyklętych
01.03 19.30 Nowosolski Marsz ku czci Żołnierzy Wyklętych
OSTROŁĘKA
27.02 16.00 Ostrołęckie Centrum Kultury
– Koncert Contra Mundum. Program muzyczny „Nas nauczono. Trzeba zapomnieć”.
28.02 16.00 Ostrołęckie Centrum Kultury
– Koncert Contra Mundum. Program muzyczny „Nas nauczono. Trzeba zapomnieć”.
01.03 11.00 Plac przed Muzeum Żołnierzy Wyklętych (ul. Traugutta 19)
– Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” [start i meta].
01.03 13.00 Sanktuarium św. Antoniego
– Msza Św. w intencji Żołnierzy Wyklętych.
01.03 13.45 Przemarsz na Skwer Lecha Kaczyńskiego.
01.03 14.00 Pomnik Ofiar terroru komunistycznego
– Apel Pamięci, złożenie kwiatów i zapaleni zniczy
– poczęstunek wojskową grochówką.
02.03 18.00 Ostrołęckie Centrum Kultury
– Koncert „Żołnierze Niezłomni – Podziemna Armia Powraca”.
PIŁA i OKOLICE
22.02 Złotów
15.00 Złotowskie Centrum Aktywności Społecznej (Aleja Piasta 26)
– Koncert Andrzeja Kołakowskiego „W hołdzie Żołnierzom Wyklętym”.
23.02 Jastrowie
17.00 Miejska Biblioteka Publiczna
– Spotkanie ze świadkiem historii. Józef Urbanowicz z „Grunwaldu”- Młodzieżowej niepodległościowej organizacji w Trzciance w latach 1950 – 1951.
Piła
18.00 Regionalne Centrum Kultury Fabryka Emocji
– Koncert Andrzeja Kołakowskiego „W hołdzie Żołnierzom Wyklętym”.
– 22.02-03.03.2015 r. Konkurs Plastyczny „Portret Leśnego Rycerza” dla zuchów i harcerzy Hufca ZHP Piła im. Stanisława Staszica.
19.00 sala św. Jana Bosko przy parafii Świętej Rodziny
– Film IPN o Żołnierzach Wyklętych oraz spotkanie ze świadkiem historii Edmundem Kasztelanem ps. „Motyl”, żołnierzem Nowogródzkiego Okręgu Armii Krajowej, AK Grupy „Kampinos”, AK Ziemi Piotrkowsko-Opoczyńskiej (Okręg Łódzki Armii Krajowej – Podokręg Piotrków).
Iwonicz-Zdrój
11.00 uroczysta Msza Św. z okolicznościowym kazaniem
12.00 formowanie Biało-Czerwonego Marszu pamięci na placu przykościelnym
12.10 przemarsz do Domu Ludowego z udziałem Gminnej Orkiestry Dętej z Iwonicza
12.15 wspólne odśpiewanie Polskiego Hymnu narodowego
12.30 występ uczniów Zespołu Szkół im. rtm. Witolda Pileckiego w Iwoniczu
13.00 wykład posła RP Piotra Baninetza na temat podziemia niepodległościowego w Polsce
13.45 Zwiedzenie wystawy poświęconej pamięci rtm. Witolda Pileckiego
Płock
1 marca
12.00 Koncert „Panny Wyklęte’
13.30 Przemarsz ze Starego Rynku pod Stanisławówkę
14.30 Odsłonięcie tablicy poświęconej Żołnierzom 11 Grupy Operacyjnej NSZ
IMPREZY TOWARZYSZACE:
28.II- 13.00- 20.00- Dzień z ZOłnierzami Wykletymi w Galerii Wisła
18.00 – Stanisławówka- Msza św. w intencji Żołnierzy Wykletych, a po msz przemarsz z pochodniami do Ronda Żołnierz Wykletych
24.03 Zakrzewo
17.00 – Dom Polski: dr Rafał Sierchuła (IPN Poznań) – Podziemie antykomunistyczne w Wielkopolsce.
Piła
19.00 – Sala św. Jana Bosko przy parafii Świętej Rodziny: Spotkanie ze świadkiem historii. Józef Urbanowicz z „Grunwaldu”- Młodzieżowej niepodległościowej organizacji w Trzciance w latach 1950 – 1951.
Debrzno
19.00 – Sala multimedialna przy parafii Wniebowzięcia NMP: dr Rafał Sierchuła (IPN Poznań) – Podziemie antykomunistyczne w Wielkopolsce.
Krajenka (24 lutego 2014 – 2 marca 2014)
Wystawa „Żołnierze Wyklęci” przygotowana przez Klub Gazety Polskiej.
Złotów
17. 00 – Sala Cechu Rzemiosł Różnych: dr Rafał Sierchuła (IPN Poznań) – Podziemie antykomunistyczne w Wielkopolsce.
Wyrzysk
19.00 – Klub Seniora ul. Młyńska, dr Rafał Sierchuła (IPN Poznań) – Podziemie antykomunistyczne w Wielkopolsce.
Trzcianka
17.00 – Muzeum Ziemi Nadnoteckiej: Spotkanie ze świadkiem historii. Józef Urbanowicz z „Grunwaldu”- Młodzieżowej niepodległościowej organizacji w Trzciance w latach 1950 – 1951.
25.02 Piła
19.00 – Sala św. Jana Bosko przy parafii Świętej Rodziny: Prezentacja Ogólnopolskiej Akcji „Testament” i książki ks. Jarosława Wąsowicza „Moja Polska Kibolska”.
26.02
19.00 – Sala św. Jana Bosko przy parafii Świętej Rodziny: Oficjalna prezentacja drugiego tomiku „Zeszytów Historycznych Pilskich Dni Żołnierzy Wyklętych”. Spotkanie z autorami artykułów zamieszczonych w publikacji.
27.02 Trzcianka
16. 30 – Dom parafialny – oratorium w parafii św. Jana Chrzciciela: Spotkanie z Kajetanem Rajskim, autorem książki „Wilczęta. Rozmowy z dziećmi Żołnierzy Wyklętych”.
Kaczory
17.00 – Gminny Ośrodek Kultury: ks. dr Jarosław Wąsowicz SDB – Etos Żołnierzy Wyklętych – wzorzec wychowawczy dla współczesnej młodzieży.
Piła
19.00 – Sala św. Jana Bosko przy parafii Świętej Rodziny: Spotkanie z Kajetanem Rajskim, autorem książki „Wilczęta. Rozmowy z dziećmi Żołnierzy Wyklętych”.
28.02
9.00-12.00 Sala sportowa Salezjańskiej Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II – turniej piłkarski kibiców Lecha Poznań o Puchar III PDZW.
18.00 Kościół Świętej Rodziny w Pile – Msza św. w intencji Ojczyzny.
19.00 – Pilski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Trasa: Kościół Świętej Rodziny, ul. Jana Kilińskiego, ul. Mariana Buczka, ul. Stefana Okrzei do muralu poświęconego Żołnierzom Wyklętym.
01.03 Krajenka
Wystawa plenerowa o Żołnierzach Wyklętych przy kościele św. Józefa,
16.00 Msza św. w intencji Ojczyzny i Żołnierzy Wyklętych.
Piła
wyjazd autokarowy na Krajową Defiladę Pamięci Żołnierzy Niezłomnych w Gdańsku.
03.03 Piła
10.40 – Aula Liceum i Gimnazjum Towarzystwa Salezjańskiego – Uroczysta akademia „Dzieci Żołnierzy Wyklętych”.
17.00, Aula Szkoły Podstawowej nr 7 im. Adama Mickiewicza – Kominek Patriotyczny poświęcony „Żołnierzom Wyklętym” zorganizowany przez Hufiec ZHP Piła im. Stanisława Staszica.
05.03 Szamocin
10.00, Gimnazjum Publiczne – Dorota Fechner lekcja historii o Żołnierzach Wyklętych i spotkanie z kombatantem AK
06.03 Trzcianka
17.00, Muzeum Ziemi Nadnoteckiej im. Wiktora Stachowiaka – dwugłos na temat antykomunistycznego podziemia po II wojnie światowej: ks. dr Jarosław Wąsowicz z Archiwum Salezjańskiego Inspektorii Pilskiej oraz mgr Andrzej Poniatowski z Muzeum Ziemi Nadnoteckiej.
PLESZEW
28.02 Dom Kultury w Pleszewie
Prezentacja wystawy pt. „Podziemie niepodległościowe 1944 – 1963”.
16.15 Projekcja filmu pt. „Konspiracyjne Wojsko Polskie”
16.45 prelekcja Ostatnia walka KWP „Bałtyk” na Ziemie Pleszewskiej
17.00 prelekcja „Ostatni leśni”
17.15 Projekcja filmu pt. „Ostatni”.
01.03 Kościół pw. Ścięcia Św. Jana Chrzciciela w Pleszewie
9.30 Msza Święta za dusze Żołnierzy Wyklętych – Niezłomnych
(wyjazd członków pleszewskiej grupy rekonstrukcyjnej – Drużyna Tradycji 70pp na uroczystości wojewódzkie do Poznania ).
19.30 Zbiórka przy cmentarzu na ul. Kaliskiej w Pleszewie, złożenie wiązanek i zapalenie zniczy pleszewskim Żołnierzom Wyklętym – Niezłomnym.
POZNAŃ
28.02 18.00 Pałac Działyńskich, Sala Czerwona (Stary Rynek)
– Koncert „Żołnierze Niezłomni – Podziemna Armia Powraca”. Wyk. Leszek Czajkowski, Andrzej Perkman, Paweł Piekarczyk, Jerzy Zelnik.
01.03 9.00 „Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”- Cytadela. Start na kładce przy Rosarium (od ul. Za Cytadelą), dystans 1963 metry. Po biegu głównym odbędą się mniejsze biegi dla dzieci w czterech kategoriach wiekowych.
11.30 Msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela ul. Fredry 11.
12.30 Marsz Pamięci ulicami: Fredry, Gwarna, Św. Marcin, al. Niepodległości.
13.30 al. Niepodległości przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego. Zapalenie zniczy, złożenie kwiatów, założenie biało – czerwonych wstęg na drzewie – symbolu Żołnierzy Wyklętych przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego, wysłuchanie pieśni „Śpij kolego”. Warta honorowa harcerzy, grup rekonstrukcyjnych.
15.00 „Namioty Wyklętych”. Plac Wolności. W wojskowych namiotach prezentacja historii Żołnierzy Niezłomnych, wystawa edukacyjna o podziemiu antykomunistycznym, spotkania z kombatantami i historykami, rozdawana będzie publikacja „Dla Niepodległej”. Prezentacja pomnika „Żołnierzom Wyklętym – Rodacy” w Poznaniu. Udział grup rekonstrukcyjnych z epoki i harcerzy.
15.00 Wręczenie nagród. Sala Śniadeckich II piętro, Collegium Maius, ul. Fredry 10. Ogólnopolski Konkurs „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni”, IV edycja 2015 roku.
15.00 Pokaz filmów dokumentalnych o Żołnierzach Wyklętych. Kino CK „Dąbrówka”, os. Chrobrego.
RYPIN
14.03 15.00 – 19.00, II Rypiński Maraton Filmowy o Żołnierzach Wyklętych.
SUWAŁKI
27.02 1100 Finał V Gry Szkolnej „Żołnierze Wyklęci”, II Liceum Ogólnokształcące w Suwałkach ul. T. Kościuszki 36.
1800 Ballada o Rycerzach Lasu w wykonaniu Młodych Patriotów, sala koncertowa Państwowej Szkoły Muzycznej I i II Stopnia w Suwałkach ul. T. Noniewicza 83.
01.03 1030 Uroczysta Msza święta w intencji Ojczyzny i Polskiego Państwa Podziemnego, konkatedra p.w. św. Aleksandra.
1040 Złożenie wieńca pod tablicą upamiętniającą Ofiary NKWD i UB przy ul. T. Kościuszki 72.
1130 Po zakończeniu mszy świętej uformowanie kolumny na placu marszałka J. Piłsudskiego i przemarsz do pomnika 41 Pułku Piechoty Armii Krajowej przy ul. Sejneńskiej.
1200 Apel Poległych oraz złożenie wieńców i kwiatów pod pomnikiem 41 Pułku Piechoty Armii Krajowej przy ul. Sejneńskiej.
1700 Koncert Niezłomnym Bohaterom chóru „Viva Musica”, konkatedra p. w. św. Aleksandra.
SZCZECIN
28.03 11:00 – 16:00, I Turniej Halowy Pamięci Żołnierzy Wyklętych; Przecław.
01.03 12:00, Jasne Błonia, Pomnik Czynu Polaków, Szczecin „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”.
01.03 17:00 Plac Grunwaldzki, Szczecin – Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
01.03 19:00 Bazylika Archikatedralna św. Jakuba – Msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych.
02.03 (brak godziny) koncert Panien Wyklętych
ŚREM
22.02 sala Spółdzielni Mieszkaniowej w Śremie ul. Chłapowskiego 5
16.00 – koncert piosenek Dariusza Grzybkowskiego, O Żołnierzach Niezłomnych „Wyklętych”
18.00 – wykład dr. Dariusza Kucharskiego pt. Pamiętajmy o Niezłomnych.
WROCŁAW
28.02 11.00-16.00 „Wrocławskie tropy Żołnierzy Wyklętych – Ośmiu Wspaniałych” – Inscenizacje prawdziwych wydarzeń i gra edukacyjna [w różnych częściach miasta].
17.00-22.00 Maraton filmowo-dyskusyjny. „Niezłomni”, Aula Papieskiego Wydziału Teologicznego, Plac Katedralny 1.
01.03 10.30-12.00 Oficjalne uroczystości na Cmentarzu Osobowickim, przy Kwaterach Żołnierzy Wyklętych
12.30 Bieg „Tropem Wilczym”, organizowany przez Fundację Wolność i Demokracja oraz Stowarzyszenie Odra-Niemen (partner regionalny). Start biegu – Park Milenijny
13.00-14.00 „Najmłodsi dla Niezłomnych”. Czytanie książki dla dzieci Joanny Gajewskiej i Weroniki Zaguły „Rycerze lasu”, zabawy edukacyjne, Centrum Edukacji Historycznej „Konspira”, Plac Solny 11
16.30-17.30 Msza Św. w intencji Bohaterów Niezłomnych i ich Rodzin, Bazylika Św. Elżbiety
17.45 Kulminacja wydarzeń – Marsz Pamięci „De profundis-Z prochów”. Przemarsz wrocławian przez miasto, inscenizacje wydarzeń, scenki na trasie marszu, koncert.
02.03 13.00 Finał V Edycji Konkursu „Żołnierze Wyklęci. Bohaterowie naszej wolności”. Sala Kolumnowa Urzędu Wojewódzkiego, plac Powstańców Warszawy 1
05.03 10.00 Konferencja naukowa „Żołnierze Wyklęci”. Aula Wyższej Szkoły Bankowej
WRZEŚNIA
01.03 17.30 Muzeum Regionalne – prelekcja Michała Sypniewskiego Zielony Trójkąt. Czy wyklęci do dziś?
18.30 Kościół farny – Msza Św. w intencji Żołnierzy Wyklętych
19.15 Przemarsz pod pomnik Patriotów Ziemi Wrzesińskiej (ul. Fabryczna, przed domem „Kadena”)
– warta honorowa (GRH „Niezłomni 1945″)
– złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.
ZIELONA GÓRA
27.02 10.00-14.00 Miejska i Wojewódzka Biblioteka im C. K. Norwida.
– Otwarta konferencja poświęcona Żołnierzom Wyklętym, projekcja filmowa, prezentacja książki „Klamra”-mój ojciec” Zbigniewa Lazarowicza.
01.03 11.00 Konkatedra p.w. Św. Jadwigi
– Msza Św. w intencji Żołnierzy Wykletych.
01.03 12:00 Złożenie kwiatów pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych.
01.03 12:30 Bieg „Tropem Wilczym” (https://www.facebook.com/events/410454865776792/)
01.03 18:00 Marsz ku czci Żołnierzy wyklętych. (https://pl-pl.facebook.com/patriotazgora)
Plac Bohaterów Westerplatte – Pomnik Żołnierzy Wyklętych (u zbiegu ulicy Podgórnej i Wrocławskiej)
wybór z internetu
http://prawicowyinternet.pl/1-marca-narodowy-dzien-pamieci-zolnierzy-wykletych/
https://www.facebook.com/events/717270905036772/?ref=br_rs
WYDARZENIA OGÓLNOPOLSKIE
Konkurs literacki dla szkół – „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni”. http://konkurswykleci.pl/
Bieg „Tropem Wilczym”. http://tropemwilczym.pl/
Ogólnopolski Turniej Szachowy Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” (Gniezno) https://www.facebook.com/turniejszachowyzolnierzywykletych
1 marca wywieś flagę Oddaj hołd Żołnierzom Wyklętym!
BRADFORD
http://www.ddbradford.pl/…/dzien-pamieci-zolnierzy-wyklety…/
CHEŁM Bieg Tropem Wilczym
http://www.chelmbiega.pl/
CZAPLINEK
https://www.facebook.com/events/1561529094092023
GNIEZNO
28 lutego – Koncert grupy Forteca – http://scenatodziwna.home.pl/…/narodowy-dzien-pamieci-zoln…/
Turniej szachowy – https://www.facebook.com/turniejszachowyzolnierzywykletych
GÓRA KALWARIA
6 lutego -https://www.facebook.com/events/1680274688866066/
GUBIN
https://www.facebook.com/events/769394376470169/?ref=4
LIMANOWA
1 i 2 marca – http://mlimanowa.pl/2846-dzien-zolnierzy-wykletych-program-…
ŁÓDŹ
Bieg pamięci Żołnierzy Wyklętych – http://lksfans.pl/bieg-pamieci-zolnierzy-wykletych/
OLSZTYN
Turniej piłkarski „Ku chwale Wyklętych!” – https://www.facebook.com/kuchwalewykletych
OŚWIĘCIM
12 lutego – 8 marca – OCK – wystawa „Portrety Wyklętych.
PRUSZKÓW
https://www.facebook.com/events/403999449775800/?ref=4
RACIBÓRZ
28 lutego – http://www.naszraciborz.pl/…/39992-w-raciborzu-uczcza-zolni…
RZESZÓW
http://www.narodowyrzeszow.pl/iv-rzeszowski-marsz-pamieci…/…
SOSNOWIEC
Miesiąc Żołnierzy Wyklętych w Zagłębiu Dąbrowskim https://www.facebook.com/ZaglebieZolnierzomWykletym
SYCÓW
11 lutego – http://www.sycow.pl/…/narodowy-dzien-pamieci-zolnierzy-wykl…
SZCZECIN
https://www.facebook.com/events/704914746291662
WAŁCZ
23-27 lutego – http://zs3walcz.com/…/173-program-tygodnia-zolnierzy-wyklet…
WARKA
https://www.facebook.com/onr.warka/photos/gm.637057756399121/593059404171851/?type=1
WROCŁAW
https://www.facebook.com/events/1532708610313533/?ref=3&ref_newsfeed_story_type=regular
5 marca – https://www.facebook.com/events/1383346328641335/?ref=4
ZAMOŚĆ
http://wmeritum.pl/marsze-pamieci-zolnierzy-wykletych-2015/
ZIELONA GÓRA
Marsz Pamięci – https://www.facebook.com/events/731198190327113
za:
http://solidarni2010.pl/30214-program-spolecznych-obchodow-narodowego-dnia-pamieci-zolnierzy-wykletych-warszawa-2015.html
U nas w Londynie tez dzis mielismy wspaniały marsz pamieći
Centralne Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych – Cmentarz Bródnowski 1.03.2013
Homilia bp Antoniego Dydycza 1 marca 2013
Camerata Silesia – Chwalcie Pana nad Panami
Chwalcie Pana nad Panami, muzyka Wojciech Kilar
kłody na groby Wyklętych…
polecam “znakomitą” dyskusje pod jakze ważnym tematem
http://sosenkowski.neon24.pl/post/119928,klody-na-groby-wykletych
mam nadzieje ze nie obrażą sie państwo ale to właśnie pokazuje jak portal mieniący sie “Polskim’ portalem szanuje pamięć żołnierzy wyklętych i to pod czujnym okiem moderatorów i redaktorów