Elon już się zgadza czyli czemu służą spotkania

Thierry Breton, unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego, zagroził w zeszłym miesiącu Elonowi Muskowi, że jeśli zezwoli na wolność słowa w Internecie i nie będzie przestrzegał nowej unijnej Ustawy o Usługach Cyfrowych, to Twitter zostanie obciążony ogromnymi sankcjami i zakazany w UE.

−∗−

W menu na dziś danie z restrykcjami. Niedawno świat obiegła informacja o przejęciu Twittera przez miliardera Elona Muska. Nowy właściciel udzielił wielu wypowiedzi sugerując “powrót wolności słowa” do tego serwisu. Jednak wystarczyło jedno spotkanie z unijnym komisarzem ds. rynku wewnętrznego, aby nadzieje powoli zaczęły się rozwiewać. Czy nastąpią jakieś ‘tarcia’ na linii Musk – UE? Jak zwykle, czas pokaże z jakiego klucza będziemy ‘ćwierkać’.

Zapraszam do lektury.

___________***___________

Musk / Breton

 

Elon Musk powiedział komisarzowi UE, że Ustawa o Usługach Cyfrowych [DSA] jest „całkowicie zgodna z moim myśleniem”

Thierry Breton, unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego, zagroził w zeszłym miesiącu Elonowi Muskowi, że jeśli zezwoli na wolność słowa w Internecie i nie będzie przestrzegał [DSA] nowej unijnej Ustawy o Usługach Cyfrowych (znanej również jako Ustawa o Cenzurze Internetu), to Twitter zostanie obciążony ogromnymi sankcjami i zakazany w UE.

UE utrzymywała w tajemnicy rzeczywisty tekst DSA, ale jej zarys wskazywał, że znacznie rozszerzyłoby to cenzurę w Internecie, ściśle uregulowało mowę w czasach „kryzysu” i ograniczyło anonimowość w Internecie za pomocą paszportów cyfrowych.

„Każdy, kto chce czerpać korzyści z tego rynku, będzie musiał przestrzegać naszych zasad” – powiedział Breton. „Zarząd [Twittera] będzie musiał upewnić się, że jeśli będzie działał w Europie, będzie musiał wypełniać obowiązki, w tym moderację, otwarte algorytmy, wolność słowa, przejrzystość zasad, obowiązek przestrzegania naszych własnych zasad dotyczących mowy nienawiści, zemsty [revenge porn] i molestowania”.

„Jeśli [Twitter] nie przestrzega naszego prawa, nakładane są sankcje – 6 proc. przychodów, a jeśli będzie to kontynuowane, zakaz prowadzenia działalności w Europie” – zagroził.

W poniedziałek Breton udał się do Austin w Teksasie, aby osobiście spotkać się z Muskiem. Breton opublikował krótkie wideo z ich udziałem, na którym Musk mówi mu, że DSA „jest całkowicie zgodne z moim myśleniem”.

„Rozmawialiśmy o wielu sprawach i cieszyłem się, że mogę wyjaśnić panu Ustawę o Usługach Cyfrowych” – powiedział Breton.

„Myślę, że jest to całkowicie zgodne z moim myśleniem” – odpowiedział Musk. – Naprawdę zgadzam się ze wszystkim, co pan powiedział. Myślę, że mamy bardzo podobne zdanie.

Dzisiaj @elonmusk i ja chcieliśmy podzielić się z Wami szybką wiadomością na temat regulacji platformy #DSA pic.twitter.com/nvP5FEXECY
— Thierry Breton (@ThierryBreton) 9 maja 2022r.

„Świetne spotkanie! Jesteśmy bardzo zgodni” – powiedział Musk w tweecie w odpowiedzi na wideo.

Świetne spotkanie! Jesteśmy bardzo zgodni.
— Elon Musk (@elonmusk) 9 maja 2022

Nie jest jasne, czy Musk rzeczywiście rozumie te koszmarne śmieci, które zawiera DSA, czy też Breton wcisnął mu właśnie jakiś kit [bill of goods].

Z drugiej strony Musk powiedział we wtorek, że zwróci Trumpowi jego konto na Twitterze.

WIĘCEJ – Usunięcie Trumpa z Twittera było „głupie do granic możliwości”, mówi Musk. pic.twitter.com/wYq4st4QnX
— Disclose.tv (@disclosetv) 10 maja 2022r.

_________________

Elon Musk Tells EU Commissar Digital Services Act is ‘Exactly Aligned With My Thinking’, Chris Menahan, May 10, 2022

 

Uzupełnienia:

Co oznacza dla wolności słowa przejęcie Twittera przez EM?
Przez „wolność słowa” rozumiem po prostu to, co jest zgodne z prawem. Jestem przeciwko cenzurze, która wykracza daleko poza prawo. Jeśli ludzie chcą mniej wolności słowa, poproszą rząd o uchwalenie […]

_________________

List otwarty do EM (PanData.org)
Drogi Elonie, Gratulujemy zakupu Twittera. Mamy nadzieję, że pomoże to skierować świat w lepsze miejsce. Powiedziałeś, że „Wolność słowa jest podstawą funkcjonującej demokracji, a Twitter jest cyfrowym placem […]

_________________

Hitler i Stalin na Twitterze
Gdyby Hitler i Stalin żyli w teraźniejszości, pisaliby na Twitterze. Wyobraźmy sobie, że obydwaj panowie w przerwie pomiędzy posiedzeniami sztabów publikują swoje tweety. Jak skonstruowaliby swój przekaz dla dzisiejszych Polaków? Zarówno […]

 

O autorze: AlterCabrio

If you don’t know what freedom is, better figure it out now!