Parę aktualnych informacji o zimnej fuzji

Parę aktualnych informacji o zimnej fuzji (zob. http://pl.wikipedia.org/wiki/Zimna_fuzja)

W roku 1989 Martin Fleischmann i Stanley Pons, dwóch elektrochemików, przedwcześnie ogłosiło, że osiągneli efekt zimnej fuzji w swoim laboratorium. Media podjęły temat entuzjastycznie, po jakimś czasie kiedy nikomu nie udało się  eksperymentu powtórzyć i temat zniknął.
W ostatnich latach temat jest znowu aktualny – tym razem w internecie – media dalej
milczą. Profesorowie z uniwersytetu w Boloni (Focardi, Celani, …) twierdzą, że dokonali  postępów i nowych odkryć w tej dziedzinie. Andrea Rossi włoski wynalazca twierdzi że opanował proces w ktorym powstają duże ilości energi cieplnej – za dużo jak na reakcję chemiczną – i przypuszcza za tym proces nuklearny.

Wynalazek jest zbyt piękny by być prawdziwym. Nikel w postaci nano-proszku, wódor i nieznany katalizator. W czasie reakcji powstają prawdopodobnie znikome ilości miedzi. Powstające przy tym temperatury okolo 250C stopni są wystarczające aby użyć urządzenie do celów ogrzewczych, za mało by wytwarzać ekonomicznie prąd elektryczny na bazie turbin parowych (potrzebne są temperatury powyżej 600C), żadnych odpadów, brak promieniowania,  mikroskopijne zużycie niklu.
W międzyczasie Andrea Rossi twierdzi ze opanował również wyższe temperatury około 1000C.
Wynalazca pomimo krytyki że to oszustwo i próba naciągniecia naiwnych powtarza że udowodni prawdziwość wynalazku poprzez rynek (sprzedaż urządzeń).

Jego firma Leonardo Corporation (www.ecat.com) chce już w lutym/marcu obecnego roku rozpocząć sprzedaż urządzeń (hot-cat, e-cat) dla przemysłu w USA i Europie.
Rossi nie jest sam na rynku.  Grecka firma Defkalion (http://defkalion-energy.com/) która przeniosła się niedawno z Grecji do Kanady ogłosiła na nowo powstałej stronie, że rozpoczyna prezentację swojego urządzenia (Hyperion) 1.Marca 2013 (We are ready to accept in our laboratory, by 1st March, interested companies requesting to conduct common R&D on applications of our technology). Parametry urządzenia Hyperion są dostępne pod http://aromapress.com/~defkalio/wp-content/uploads/2013/01/2011-11-30_Hyperion-Spec-Sheet.pdf

Są jeszcze inne firmy rozwijające podobne technologie:

Brillouin Energy Corporation http://www.brillouinenergy.com
i Black Light Power http://www.blacklightpower.com/

Martin Fleischmann Memorial Projekt http://www.quantumheat.org podjał za cel powtórzenie experymentu profesora Francesco Celani.

cdn

O autorze: macrox